Witaj Przybyszu

Czwartek, Listopad 26, 2015 - 15:07

   Nasze Forum
.
wyświetl PostaNILE 7(2)
  anoshalassi
 
wyświetl PostaFenofibrate Whe...(0)
  pharMella
 
wyświetl PostaPurchase Cheape...(0)
  pharMella
 
wyświetl PostaFenofibrate Wit...(0)
  pharMella
 
wyświetl PostaCheap Ezetimibe...(0)
  pharMella
 

[Wejdź na Forum]

.
   Główne Menu
.
· Strona Główna
· Wgraj Pliki

Działy Serwisu
· Felietony
· Modyfikacje
· Projekty
· Recenzje
· Testy
· Chłodzenie
· Guides
· O/C Records

O Night-Modders.com
· N-M.com na Świecie
· Reklama na N-M.com
· Regulamin Forum

Inne
· Users
· Szukaj
· Statystyki
· Dodaj News
· Odsyłacze
· Login Reklamodawców
· IRC
.
   Zalogowani
.
Admini
Brak adminów online...
Redaktorzy
Żaden online...
Moderatorzy
Żaden online...
Newsmani
Żaden online...
Eksperci
Żaden online...
Weterani
Żaden online...
Użytkownicy: Online
Użytkownicy: Użytkownicy:0
Goście: Goście:20
Wszystkich: Wszystkich:20
 Obecni
Brak użytkowników online
.
   Wejscia
.
Dzisiaj:252
W tym miesiącu:9293
W tym roku:84301
Ogólnie:2046153

Od dnia Sie 23, 2004
.
   Logowanie
.
 Użytkownik
 Hasło
 Zapamiętaj mnie


Nie masz jeszcze konta? Możesz je założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dodatkowe przywileje jak np.wysyłanie komentarzy z twoim imieniem i uczestnictwo w forum.

Problemy z logowaniem?
.
   Newsletter
.
Twój e-mail :

Format 
Zaawansowana subskrybcja
.
Wykonanie Okablowania sieciowego, Pazur E-mail autora

Wykonanie Okablowania sieciowego
.: Data publikacji 05-Wrz-2004 :: Odsłon: 28693 :: Recenzja :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.
Skrętka. Końcówka RJ-45. Kabel scrossowany. Zaciskanie kabli. Elektromagnetyczne oddziaływanie kabli na siebie. Samodzielne oprawianie i instalacja okablowania sieciowego. Nie masz pojęcia, co to są za terminy? Po przeczytaniu tego artykułu na pewno będziesz wiedział.
Omawianie okablowania sieciowego zacznę od podstawy, czyli kabla. Najczęstszym kablem sieciowym spotykanym na rynku jest kabel UPT (czyli nieekranowany) o oznaczeniu grubości 24AWG (ang. American Wire Gauge). Kabel typu skrętka jest najpraktyczniejszym kablem sieciowym i choć spotykane są kable sieciowe innego typu (teoretycznie można choćby do tego wykorzystać kabel od telefonu) to ten właśnie kabel przyjęto za typowy kabel sieciowy. Wszelkie koncentratory sieciowe są do niego dostosowane tak jak i większość nowoczesnych kart sieciowych. Generalnie taki kabel składa się z ośmiu żyłek.

Są one ze sobą skręcone w cztery „warkoczyki” dodatkowo splecione ze sobą. Taki układ w praktyce eliminuje niewielkie oddziaływania elektromagnetyczne na kabel. Jeśli oddziaływania będą większe należy użyć skrętki ekranowanej (oznaczonej FTP) i ją w odpowiedni sposób uziemić tylko po jednej stronie. W przeciwnym razie ekran w kablu będzie działał jak antena i pogorszy sytuację.
Każdy jednak kabel wymaga odpowiedniej końcówki. Do skrętki końcówka nosi nazwę RJ-45.

Dla porównania końcówka od telefonu to RJ-11. W sklepach można dostać gotowe kable, lecz koszty takiego kabla przekraczają wszelkie normy moralności. Za metr bieżący kabla zapłacimy najdrożej 1,5zł, za końcówkę w najgorszym przypadku złotówkę, w sklepie natomiast ładnie za to opakowany kabel ośmiometrowy płacimy około 25zł. Samodzielne oprawianie kabli pozwala nam również dokładnie wymierzyć potrzebną długość. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczała ona bezpiecznej długości 45 metrów. W przeciwnym wypadku sygnał będzie za słaby, czyli kabel nie będzie spełniał swojej funkcji. Przystępując do oprawiania kabla musimy mieć na uwadze, jaki typ sieci chcemy stworzyć.
Do sieci złożonej komputer—koncentrator—komputer używa się kabli niescrossowanych.
Do sieci pojedynczej komputer—komputer natomiast konieczny jest kabel scrossowany.
Różnica nie polega na rodzaju kabla, lecz wyłącznie na ułożeniu kabli w końcówkach.

Oprawianie Kabla
Aby oprawić kabel odcinamy kawałek (potrzebujemy ok. 13mm kabelków, lecz lepiej jest odciąć sporo więcej i w razie czego je równo przyciąć) z zewnętrznej warstwy i nienaruszając kabli kolorowych (czyli nie oddzielamy ogumienia od miedzi) wciskamy kable do przegródek w końcówce. Aby tego dokonać najprościej jest najpierw rozkręcić splot kabli, ułożyć je po kolei a następnie równo przyciąć i dopiero włożyć. Najistotniejsze jest tutaj prawidłowe ułożenie kabli. Dla kabla niescrossowanego na stronie bez przypięcia, kolejno od lewej są to:
1 - Biało-zielony
2 - Zielony
3 - Biało-pomarańczowy
4 - Niebieski
5 - Biało-niebieski
6 - Pomarańczowy
7 - Biało-brązowy
8 – Brązowy


Jeśli natomiast chcemy wykonać kabel scrossowany tylko i wyłącznie na jednej końcówce (obojętnie z której strony) kolory układamy również od lewej:
1 - Biało-pomarańczowy
2 - Pomarańczowy
3 - Biało-zielony
4 - Niebieski
5 - Biało-niebieski
6 - Zielony
7 - Biało-brązowy
8 – Brązowy


Po odpowiednim i równym ułożeniu oraz wciśnięciu żyłek w przegrody upewniamy się czy żaden kabel zbyt mocno nie przeszkadza sąsiedniemu. Możemy przystąpić do zaciskania kabla. Zaciskarkę możemy nabyć w sklepie komputerowym, na bazarze czy giełdzie komputerowej. Zaciskarki różną się od siebie zaciskami. Pilnujmy aby sprzedano nam zacisk do końcówki RJ-45. Dostępne są również zaciskarki uniwersalne czyli posiadające dwa zaciski, do RJ-45 oraz RJ-11. Koszt niestety takiego urządzenia jest niestety bardzo duży. Waha się od 60 do 70zł. Jeśli jednak sprzedawca proponuje nam cenę wyższą od tej proponuje dać sobie spokój i poszukać tego produktu w internecie. Najlepszym rozwiązaniem jest pożyczenie zaciskarki. Możemy ją pożyczyć od sąsiada, kolegi lub kogo kolwiek kto ją ma. Dobrym wyjściem może okazać się wypożyczenie takiego sprzętu ze sklepu komputerowego, naturalnie nastawiamy się na to, że sprzedawca będzie chciał wyciągnąć z tego konkretne profity. Zaciskarka wygląda mniej więcej tak

Musimy być przygotowani na to, że źle zaciśniemy którąś z końcówek, więc trzeba kupić kilka końcówek oraz kilkanaście centymetrów kabla na zapas. Aby uniknąć awarii kabla związanych z przecięciem, pogryzieniem przez psa, przejechaniem przez fotel lub inną formą uszkodzenia mechanicznego zaopatrzmy się w specjalną szynę do chowania kabli.

Koszt takiej szyny wynosi najwyżej 3,5zł za metr w zależności od pojemności. Pamiętajmy, że wypadałoby kupić większą szynę niż nam jest aktualnie potrzebna gdyż ich liczba lubi się powiększać. Szynę taką montujemy do ściany w małowidocznych miejscach, najczęściej przy podłodze lub suficie. Do umocowania możemy użyć dwustronnej taśmy na gąbce, możemy ją przykręcić do ściany na kołki rozporowe (co moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem) lub umocować na jakikolwiek inny skuteczny sposób. Korzyści z takiej listwy jest sporo. Ograniczymy możliwość usterki a przede wszystkim jest no najestetyczniejsze rozwiązanie, na jakie możemy sobie pozwolić niewbudowując kabli w ścianę lub podłogę. Kable które uwielbiają się brudzić zachowują czystość a zakurzoną listwę wystarczy przetrzeć

Zamontowana listwa wygląda ładnie i nie razi w oczy.
Teraz, po przeczytaniu tego artykułu wiesz jak poprawnie należy wykonać okablowanie sieciowe i jak dobrać właściwy kabel oraz obsadzić końcówkę. Pozostaje już tylko odpowiednio skonfigurować sieć o czym możesz przeczytać w innym artykule. Życzę udanej konfiguracji i przyjemnego korzystania z zasobów
.: Powrót do działu Guides :: Powrót listy zasobów :.

  Reklamy

Zobacz zbiorniki na olej opałowy które ten producent ma w ofercie.
Oryginalne świeczki zapachowe - zapachdomu
Polecamy bardzo dobre staub garnki. Przygotowanie posiłków z nimi to prawdziwa rozkosz!
Firma WENA Podnośniki działa w branży wiele lat, i w ofercie posiada m.in. podnośniki koszowe - siedzibę mamy na terenie województwa dolnośląskiego i dzień w dzień spełniamy oczekiwania kontrahentów z tego rejonu - http://www.wena-cup.pl/podnosniki/wynajem.html.

www.night-modders.com
Design by : Win32
Strona podlega ochronie praw autorskich zgodnie z Dz.U. z 1894 r. Nr 24, poz. 83 (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów w całości lub w części bez zgody redakcji zabronione.
Materiały prasowe wysłane do redakcji , stanowią jej własność i nie podlegają zwrotowi.
Wszystkie znaki loga użyte na stronie należą do ich właścicieli. Zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.
Copyright 2004 -2006